لینک ها
نوشته‌های تازه
آخرین دیدگاه‌ها
  بایگانی‌ها
  دسته‌ها
  اطلاعات
  امام صادق(ع) چگونه چهار هزار شاگرد را آموزش دادند؟
  نویسنده : safiranebasir
  یکشنبه, 30 ژوئن 2019
  دیدگاه‌ها برای امام صادق(ع) چگونه چهار هزار شاگرد را آموزش دادند؟ بسته هستند

  🔹اینکه گفته می‌شود امام صادق علیه السلام چهار هزار شاگرد داشته‌اند، بر اساس اسناد و مدارک مستند عنوان می‌شود. یکی از اسناد معتبر در این رابطه کتاب الارشاد است که شیخ مفید در این کتاب نوشته که نام برخی از شاگردان امام صادق علیه السلام را جست‌وجو ثبت کرده‌اند و تعداد آن‌ها به چهار هزار نفر رسیده است.
  🔹 بنابراین شکی در این موضوع وجود ندارد که آن حضرت دانشگاه بزرگ اسلامی و فقهی داشتند که افراد زیادی از سرزمین‌های گوناگون از دانش آن حضرت بهره می‌بردند.
  🔹درواقع داشتن چهار هزار شاگرد به این معنا است که امام صادق علیه السلام در طول عمر مبارک خود که حدود ۶۵ سال بوده، این تعداد افراد را تربیت کرده‌اند.
  🔹 آن حضرت در تمام دوران زندگی همت ویژه‌ای برای تربیت شاگرد و ترویج معارف شیعی داشتند.

  Related image
  🔹نکته قابل توجه این است که شاگردان آن حضرت فقط از میان مردم شیعه‌مذهب نبودند، بلکه حتی مردمی از اهل سنت، یهودیان و مسیحیان هم در مکتب آن حضرت شاگردی کرده و از دانش و علم ایشان بهره می‌بردند، سؤالات خود را می‌پرسیدند و از اینکه شاگرد امام صادق علیه السلام هستند به خود می‌بالیدند.
  🔹 یکی از چهره‌های معروف در میان اهل سنت که شاگرد امام صادق علیه السلام بود، ابوحنیفه بود که رهبر و پیشوای معروف گروه حنفی است.
  🔹یکی دیگر از چهره‌های اهل سنت، مالک بن انس است که رهبر گروه مالکی‌هاست. او هم شاگرد امام صادق علیه السلام بود و درباره علم و دانش آن حضرت اعتراف کرد: «در علم و عبادت و پرهیزکاری، برتر از جعفر بن محمد (امام صادق علیه السلام) هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده و به هیچ قلبی خطور نکرده است.» با این وجود او هم به دلیل کوردلی جزء دشمنان امام صادق علیه السلام شد.

  :: موضوعات مرتبط : دسته‌بندی نشده
  :: برچسب ها :
  .:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
  .:: Powered By : wordpress ::.
  [uniplace_links]